Komunikat szkoleniowy

W związku z wątpliwościami dotyczącymi odpowiedzi na pytanie testu teoretycznego

„Na 5 metrze od bramki przeciwników napastnik gospodarzy kontrolujący piłkę wychodzi sam na sam z bramkarzem. Biegnący za napastnikiem obrońca próbując zagrać piłkę podstawia nogę napastnikowi powodując jego upadek i utratę kontroli nad piłką. Sędzia po przerwaniu gry, napomniał przewiniającego obrońcę oraz podyktował rzut karny. Niezadowolony z tej decyzji napastnik głośno skomentował ta decyzję „Co ty odwalasz przecież powinna być czerwona kartka, byłem sam na sam”. Podaj decyzje sędziów.”

Informujemy, że poprawna odpowiedź brzmi rzut karny i napomnienie za słowną krytykę sędziego dla napastnika.

W powyższej sytuacji ma zastosowanie zapis Przepisów Gry w Futsal 2020/21, art. XII, punkt 3, Niesportowe zachowanie karane napomnieniem, 4 kropka:

„Występują różne sytuacje, w których zawodnik musi być ukarany za niesportowe zachowanie, np. jeżeli:”
(…)
• popełnia jakiekolwiek inne przewinienie przerywające lub przeszkadzające w prowadzeniu korzystnej akcji, z wyjątkiem sytuacji, gdy sędzia zarządza rzut karny za przewinienie, które stanowiło próbę zagrania piłki;”

Oznacza to, że sytuacja, w której napastnik znajduje się w polu karnym sam na sam z bramkarzem strzegącym bramki (czyli znajdującym się w polu karnym, zajmującym pozycję stojącą lub inną umożliwiającą interwencję obronną (paradę obronną) oraz zajmującym pozycję przed własną bramką w sposób umożliwiającym obronę ewentualnego strzału) i zostanie sfaulowany przez obrońcę próbującego zagrać piłkę to sytuacja taka nie może być traktowana jako DOGSO, a jako SPA. Jeżeli sędzia w takiej sytuacji podyktuje rzut karny za nieudaną próbę zagrania piłki przez obrońcę to wówczas musi odstąpić od napomnienia faulującego zawodnika.

ZF KS PZPN